SCÉNÁŘ.cz Jak napsat scénář Moje scénáře Diskuze Inzeráty Odkazy Kontakt
  Napište svůj článek - instrukce
Ve zkratce:

 • napište článek
 • ke článku připojte prohlášení o autorství a souhlas se zveřejněním
 • uložte jej do textového souboru (doc, txt, odt, ...)
 • zašlete jej e-mailem na tento e-mail
 • v e-mailu uveďte i své jméno nebo pseudonym, pod kterým bude článek zveřejněn
 • případně sdělte další údaje, které si přejete zveřejnit
 • e-mailem budete informováni o zveřejnění vašeho článku
Chcete se s ostatními podělit o své scenáristické zkušenosti? Stačí napsat článek a je to.

Před napsáním článku...

Abyste si byli jisti, že bude váš článek zveřejněn, raději mě nejdříve kontaktujte a do e-mailu krátce uveďte, jaký článek byste chtěli napsat. Byla by škoda, když byste napsali padesátistránkový článek o pěstování rajčat, který by pochopitelně nemohl být na tomto webu zveřejněn. :-)

Máte již článek hotový?

Zašlete jej ve formě přílohy na tento e-mail. Nezapomeňte uvézt vaše jméno nebo pseudonym, pod kterým bude článek zveřejněn. Volitelně můžete sdělit, zda si přejete zveřejnit své další údaje (např. e-mail, facebook, web). O dalším postupu pak budete informováni. Jakmile váš článek bude zveřejněn, bude vám zaslán odkaz na váš článek. Vše se bude dít tak rychle, jak častý budu mít přístup k internetu. (aktuálně je to s tím přístupem trochu horší, takže se doba trochu zvyšuje). Na začátek vašeho článku vložte (zkopírujte) toto prohlášení:

Prohlašuji, že jsem autorem (ve smyslu autorského zákona) tohoto textu a souhlasím s jeho zveřejněním na serverech www.filmovani.cz a www.scenar.cz . + vaše jméno a příjmení nebo pseudonym.


Otázky a odpovědi

Jaký druh článku?

Jakýkoliv, který se bude týkat scenáristiky. Můžete třeba napsat, jak sami píšete scénář, jaké postupy používáte, jakými radami se řídíte, co vám dělá potíže, co vám dělá při psaní radost. Můžete se podělit se svými zkušenostmi např. z nabízení scénáře, účastí v soutěžích, studování na škole. Podělit se můžete i o své názory na české i zahraniční scenáristy a scénáře, připojit můžete i nějakou recenzi - kritiku (nikoli pomluvu :-). Recenzujte (kritizujte) prosím jenom profesionální díla nebo osobnosti.

Co nepsat?

Nepište články, které se bezprostředně týkají tohoto webu (chválení, kritizování, připomínky nebo doplňky k sekci Jak napsat scénář). Tyto své názory pište do Diskuze. Nepřekládejte zahraniční cizí články. Nekopírujte a neopisujte cizí texty (např. úryvky z knih a z cizích článků). V omezené míře je to pochopitelně možné, ale musíte tento text jednoznačně označit jako citaci a napsat zdroj, případně si sehnat souhlas autora původního textu a připojit ho k článku (autor musí povolit i zveřejnění na webu FILMOVANI.cz). Pokud si nějakým textem nebudete jisti, zeptejte se mě.

Jak má článek vypadat?


To záleží pouze na vás. Délce ani stylu se meze nekladou. Stačí napsat text a uložit ho do běžného textového souboru (MS Word, OpenOffice, txt, html) a já už ho nějak naformátuji. (Pokud možno neužívejte formát pdf, protože se z něj hůře text kopíruje.) Pokud by byl článek delší, zkuste jej rozdělit na nějaké sekce, případně vytvořit osnovu.

Bude do mého článku někdo zasahovat?

Pokud nebude váš text obsahovat nějaký protiprávní obsah (pomluva, podpora zakázaných názorů) nebo nějaké výrazné reklamní sdělení, nikdo do vašeho textu bez vašeho souhlasu nebude zasahovat. Pokud přeci jenom bude do vašeho článku zasaženo, budete o tom informováni a zásah v textu bude zřetelně označen jako Poznámka redakce. S jakýmkoliv cizím zásahem pochopitelně musíte souhlasit. V žádném případě nebude zveřejněno něco, co si sami nebudete přát.

Co za to?

Dobrý pocit. :-)

Jaké mé údaje budou zveřejněny?

U článku budou zveřejněny pouze ty údaje, které si budete sami přát. Povinně však musí být uvedeno jméno, stačí i pseudonym nebo přezdívka. Nějaké jméno se zkrátka k vašemu článku připojit musí, aby bylo jasné, kdo je nebo není autorem. Pokud budete chtít, můžete zveřejnit i svůj e-mail. E-maily jsou vždy zveřejňovány tak, aby byly chráněny proti spamu. Případná webová adresa k vašemu webu bude zveřejněna, pokud nebude váš web představovat konkurenci webu Scénář.cz, tedy nebudete se na svém webu věnovat např. radám o psaní scénáře. Pokud máte na webu zveřejněné své scénáře, není to bráno jako konkurence.

Budu moci již zveřejněný článek upravit nebo smazat?

Při psaní článku myslete na to, že bude zveřejněn trvale. Pokud zde bude více článků, již nebude muset být v mých silách jednotlivé články upravovat. Jestli se vám článek po nějaké době přestane líbit, není to důvod k jeho odstranění. Kdybyste ale měly vážné důvody k odstranění svého článku, tak ho pochopitelně odstraním. To platí i o uvedených kontaktech. Snažte se uvézt jenom ty kontakty, které nebudete chtít časem odstranit.

Ukázka zaslání článku

Vzor e-mailu

Ukázka úvodní části článku:

název: Zkušenosti s prodejem scénáře
autor: Jan Novák
e-mail určený ke zveřejnění: novak@scenarr.cz

Prohlašuji, že jsem autorem (ve smyslu autorského zákona) tohoto textu a souhlasím s jeho zveřejněním na serverech www.filmovani.cz a www.scenar.cz . Jan Novák

Osnova:
 1. Jak jsem napsal scénář
 2. Tisk scénáře
 3. Vyhledávání zájemců
 4. Zaslání scénáře zájemcům
 5. Výsledek
 6. Shrnutí
1. Jak jsem napsal scénář

Jednoho dne jsem si při sledování filmu řekl, že bych dokázal napsat lepší filmový scénář, a tak jsem se dal do psaní.......

Další dotazy rád zodpovím v Diskuzi nebo e-mailem.

FILMOVANI.cz
FILMOVÁNÍ.cz
SCENAR.cz | Všechna práva vyhrazena. | FILMOVANI.cz