SCÉNÁŘ.cz Jak napsat scénář Moje scénáře Diskuze Inzeráty Odkazy Kontakt
Osnova Jak napsat scénář: LITERÁRNÍ FILMOVÝ verze Rejstřík
  1. Co je to scénář
  2. Jak psát scénář
  3. Forma psaní
  4. Formátování scénáře
  5. Důležité rady
  6. Příklady - ukázky - FAQ
Diskuze


3. Forma psaní
 
Psaní scénáře má svoji specifickou formu. Narozdíl od knižních spisovatelů nepotřebujete nutně mít bohatou slovní zásobu, protože úkolem scénáře není, aby nad ním jeho čtenář trávil dlouhé hodiny a rozplýval se nad krásou užitého jazyka. Úkolem scénáře je, aby si jeho čtenář udělal jasnou představu o budoucím filmu. Proto se scénář píše velice stručně a konkrétně. Namísto rozsáhlých vět se užívají téměř hesla. Je to jako psaní návodu. Nicméně platí, že velkou výhodou je, pokud scenárista vládne dobrými jazykovými schopnostmi a dobrým literárním umem, neboť by se měl scénář dobře číst těm, kteří rozhodují o jeho budoucnosti. Ač se samotný děj filmu nezmění užitím "krásného" slohu, v soutěžích to však může rozhodnout o hodnocení a tím i o budoucnosti scénáře.

V literárním scénáři neužívejte technické údaje! (Např. o tom, co zabírá kamera, kdy bude střih; nepopisujte detailně postavy a jejich oblečení; nerozepisujte detailně akční scény - políčko po políčku apod.) Samozřejmě pokud je to nezbytné pro správné popsání situace, klidně různé věci detailně popisujte, jde jen o to, abyste tímto způsobem nenapsali celý scénář, protože ze 100 stran byste náhle měli 500 stran.

Typ pro filmaře: Pokud píšete scénář pro sebe a hodláte ho osobně zrealizovat a nechcete pracovat na technickém scénáři, platí zásada, že čím více detailně vše popíšete, tím budete lépe připraveni na natáčení. Ale raději takovýto rozsáhlý scénář nedávejte číst hercům, protože je můžete snadno odradit od jeho čtení a tím i od natáčení :-).


A) Písmo

Užívá se výhradně neproporcionální písmo, tzn. že každý znak zabírá stejnou šířku – jako při psaní na psacím stroji.
    • COURIER,COURIER NEW, apod.
    • velikost 12

B) Stránka
  • Formát stránky: Pro americké scénáře se používá papír formátu Letter (8,5" x 11"), který se však v Evropě nepoužívá. U nás používáme klasický papír ve formátu A4.
  • Okraje: Vzdálenosti okrajů se v jednotlivých pramenech značně liší. Osobně používám toto rozvržení (platí při jednostranném tisku):
    • levý okraj 1,5" palce (3,81cm)
    • pravý, horní a dolní okraj 1" palec (2,54cm).
  • Číslování: Čísla stránek by měla být v pravém horním rohu. (Někdo používá číslování uprostřed dole.)
  • Tisk: Zpravidla se scénář píše jednostránkově (text pouze na jedné straně listu).
  • Vazba: Americké scénáře mají přesně daný druh vazby (3 hřeby), který se dá objednat jen přes internet. U nás se používá klasická kroužková vazba – je levná a velmi efektivní (z důvodu častého listování scénářem). Užívejte černou, příp. bílou barvu spoje ("kroužků"). Neužívejte barevnou vazbu, která by působila rušivým dojmem.
Okraje stránky
Obr. Okraje (zobrazit v novém okně)


 3. Forma psaní: Způsob psaní
A
akce
C
Celtx
číslování str.
D
dialog
E
ext. (exteriér)
F
formát stránky
I
int. (interiér)
K
kamera
L
literární sc.
M
m. o. (mimo obraz)
N
nadpis
námět
O
okraje
Open Office
P
písmo
pokr. (pokračování)
postava
prodej sc.
prolínačka
přechod
R
roztmívačka
S
soutěž sc.
střih
T
technický sc.
tisk sc.
V
vazba sc.
vsuvka
Z
zatmívačka
zvuk
FILMOVÁNÍ.cz
SCENAR.cz | Všechna práva vyhrazena. | FILMOVANI.cz