SCÉNÁŘ.cz Jak napsat scénář Moje scénáře Diskuze Inzeráty Odkazy Kontakt
Osnova Jak napsat scénář: TECHNICKÝ verze Rejstřík
 1. Předmluva
 2. Rozdíl mezi technickým a literárním scénářem
 3. Obraz a záběr
 4. Druhy záběrů
 5. Další užívané výrazy
 6. Jak psát / nepsat tech. scénář
Diskuze


2. Rozdíl mezi technickým a literárním scénářem
 
Literární scénář píše scenárista, na technickém scénáři se podílejí ti, kteří budou film točit - obvykle režisér a kameraman.

Scenárista musí psát literární scénář podle určitých pravidel tak, aby splňoval určité formátové standardy, protože bude svůj scénář někomu nabízet a o budoucím filmu se bude teprve rozhodovat. Kdežto technický scénář se vypracovává až ve chvíli, kdy je pravděpodobné až jisté, že se bude film realizovat. Technický scénář si tak jeho autoři upravují k obrazu svému, aby jim co nejvíce vyhovoval.

Pokud nekladou tvůrci na svůj film příliš velké nároky, nemusí se technický scénář zásadně lišit od literárního. Příkladem může být např. televizní film. Ukázku takového technického scénáře naleznete zde:
Pokud si prohlédnete výše zmíněný scénář zjistíte, že téměř vypadá jako běžný literární televizní (dvousloupkový) scénář. Zásadní rozdíl je však v tom, že jsou zde popsány jednotlivé záběry.

Ve scénáři Dešťová víla je celkem 95 obrazů a 749 záběrů. V praxi to znamená, že se při natáčení muselo min. 95 krát změnit prostředí (změnily se jednotlivé lokace, rekvizity, kostýmy, osvětlení, postavy) a kamera se musela min. 749x spustit. Obvykle se každý záběr točí vícekrát až do doby, než je perfektní. Ideální by bylo, kdyby se každý záběr povedlo natočit hned napoprvé, v praxi to tak však nebývá. Aby se záběry povedlo natočit hned napoprvé, provádějí se záběry nanečisto (kamera neběží) a jsou herecké zkoušky. Čím je záběr technicky náročnější, tím více se zkouší.

Na čem závisí počet opakování jednotlivých záběrů:
 • Náročnost scény - některé scény jsou prostě náročnější na natočení než jiné. Pokud ve filmu hrají děti nebo zvířata, udělat perfektní záběr je někdy pořádná fuška. Pokud má někdo něco chytat, házet nebo má předvést nějaký akrobatický výkon, tak i přes hodiny zkoušení se to nemusí na ostro podařit ani na pátý pokus. A když se natáčí nějaký souboj, tak se jednotlivé záběry opakují stále dokola, aby se to dalo slušně sestříhat.
 • Peníze / čas - Často jsou filmaři hnáni kupředu omezenými finančními a časovými možnostmi, a tak se točí většina záběrů na jeden pokus a přetáčí se pouze, pokud je tam nějaká fatální chyba. Drobné přeřeky se nechávají apod. Vidět to můžete např. u "nekonečných" tv seriálů.
 • Jistota - U filmů se obvykle točí každý záběr minimálně dvakrát, i když byl již ten první dobrý. Jde o jistotu, protože na určité chyby se přijde až ve střižně a je lepší, když má střihač z čeho vybírat.
 • Ostatní - Sem patří např. selhání techniky - kamera se zasekne, vypadne proud, spadne kulisa atd. Je nespočet možných událostí, které naruší natáčení.
Záběry, které se točí pouze jednou
 • Finančně náročné scény - Některé scény zkrátka nelze opakovat, protože jsou příliš finančně náročné. Hlavně se jedná o exploze a demolice. Během pár sekund "explodují" stovky tisíc dolarů. I kdyby měl film štědrého producenta, postavit znovu model něčeho může trvat i řadu měsíců a v té době už budou členové štábu u jiných projektů. Takovému záběru se říká "money shot".


3. Obraz a záběr
A
AP (americký plán)
B
b.g. (background)
C
C (celek)
CGI
číslo záběru
D
D (detail)
dlouhé sklo
dolly zoom
E
ext. (exteriér)
F
f.g. (foreground)
flashback
FX
H
hlavní záběr
I
int. (interiér)
J
jeřáb
L
letecký záběr
M
m.o. (mimo obraz)
money shot
montáž
N
nadhled
nájezd
nakloněná perspek.
natáčecí plán
O
obraz
O.C. (off camera)
O.S. (off screen)
OSS
P
PC (polocelek)
PD (polodetail)
podhled
POV (point of view)
prostřih
protipohled
přeostření
ptačí perspektiva
R
reakční záběr
retrospektiva
ruční kamera
rybí oko
S
scéna
série záběrů
SFX
SPFX
sledovací záběr
steadicam
storyboard
švenk
U
uváděcí záběr
V
VC (velký celek)
VD (velký detail)
velmi dlouhé sklo
vložený záběr
V.O. (voice over)
Z
záběr
záběr z kufru
žabí perspektiva
zamrzlý záběr
zoom
zpomalený záběr
zrychlený záběr
FILMOVÁNÍ.cz
SCENAR.cz | Všechna práva vyhrazena. | FILMOVANI.cz